Kielce zasługują na piłkarski klub sportowy, odnoszący sukcesy i jednoczący mieszkańców. Korona Kielce ze swoją tradycją i sukcesami wpisała się na stałe w życie miasta. Potrzebujemy jednak odważnej debaty na temat przyszłości klubu i mądrego podejścia do zarządzania miastem.
Przypomnę. Decyzją Prezydenta Bogdana Wenty fundusze na sport w mieście zostały obcięte o 1/3. To setki tysięcy złotych mniej na sport dzieci i młodzieży, dla zdobywających złoto na mistrzostwach Polski lekkoatletów czy sport osób z niepełnosprawnościami. Władze miasta zlikwidowały fundusze na promocję przez sport odcinając od środków kobiece klubu sportowe, a później dodatkowymi funduszami wsparły męski sport zawodowy.
Tylko w obecnej kadencji do Korony trafiło już 30 mln złotych. Mimo, że prezes spółki Łukasz Jabłoński na sesjach Rady Miasta mówił: „Najłatwiejszą drogą byłoby poproszenie do dokapitalizowanie Korony, ale to w żaden sposób nie wpisuje się we wcześniejszą strategię. Wszyscy a przede wszystkim społeczeństwo oczekiwało żeby Korona była spółką samodzielną” (15 września 2021), „Ciągłe dokładanie kasy jest karygodne” (17 marca 2022).
Podczas majowej sesji Rady Miasta przekazano Koronie kolejne 4,5 mln złotych. Decyzja różni się od poprzednich. Po pierwsze dlatego, że na tej samej sesji władze wskazywały, że kasa miejska jest zupełnie pusta. Po drugie – skarbniczka miasta wskazała, że pieniądze na cel wsparcia Korony mają pochodzić ze sprzedaży działki w centrum miasta. Uwaga! Przy jednoczesnym zlikwidowaniu 60 miejsc parkingowych! I po trzecie – głosowanie w sprawie transferu ogromnych pieniędzy odbyło się bez debaty radnych. Na wniosek radnej Joanny Litwin z klubu prezydenta Wenty, przy wsparciu PiS, zamknięto radnym usta nie dopuszczając do dyskusji. Prezydentowi musiało bardzo zależeć na tym, żeby na nie padło wiele niewygodnych pytań.
Oto niektóre z nich. Jak to możliwe że w marcu 2022 władze klubu zapewniały, że rok zamkną ze stratą maksymalnie 3 mln złotych, a dwa i pół miesiąca później strata wynosiła już ponad 10 milionów? Czy prezydent Wenta wiedział o trudnej sytuacji w klubie?
Prezes Korony mówił, że klub zbilansuje się po wejściu do ekstraklasy i pozyska miliony od sponsorów. Dlaczego tak się nie stało?
Władze klubu twierdziły, że dług za wynajem stadionu nie będzie się zwiększał, tymczasem wzrósł do 2,5 mln złotych! Spłata zaległości wobec Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji wystarczyłaby na załagodzenie sporu płacowego w ośrodku. Na przygotowanie projektów modernizacji budynków, by sięgnąć po fundusze europejskie, też by było.
Radni Koalicji Obywatelskiej nie są przeciwnikami klubu. Pokazaliśmy to m.in. wspierając decyzję miasta o poręczeniu pożyczki bankowej, która miała uniezależnić Koronę. Musimy jednak pamiętać, że miasto musi być zarządzane odpowiedzialne, kluczowe decyzji wymagają debaty i długofalowych planów.
Wrocław kilkanaście dni temu podjął decyzję o sprzedaży większościowego udziału w Śląsku Wrocław. Akcje Cracovii Kraków mają trafić do prywatnego podmiotu. Czas zaplanować sprzedaż Korony Kielce.
Autor: Michał Braun
radny Miasta Kielce przewodniczący klubu Radnych Koalicja Obywatelska, od lat aktywnie zaangażowany w pracę na rzecz regionu w organizacjach społecznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w dziedzinie aktywności obywatelskiej współpracujący m.in. z Komisją Europejską i organizajcjami pozarządowymi w wielu krajach. Członek Programu Young Elected Politicians Europejskiego Komitet Regionów i Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego.