Spojrzenia: Demografia, głupcze! Dla regionu i Kielc jest najważniejsza

1 marca, 2024, autor: Jacek Kowalczyk

Demografia powinna stać się głównym tematem trwającej kampanii wyborczej w naszym województwie. Brak rozwiązań systemowych doprowadzi nasz region do katastrofy.

demografia
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Póki, co rządzący chwalą się sprawnością wydatkowania środków unijnych, szczególnie tych przeznaczonych na szkolenia, zapominając, że po ulicach miast i wsi będzie hulał wiatr.

A dane demograficzne dla naszego województwa i Kielc są katastrofalne. Z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ludność Kielc zmniejszy się z ok. 184 tys. obecnie do 172,4 (w 2030 r.), ok. 141 tys. (w 2050 r.), aż do poziomu 127,2 tys. w roku 2060.

Województwo Świętokrzyskie straciło w ciągu ostatnich dziesięciu lat 7,5% ludności. To największy ubytek w kraju. Do 2060 roku ubędzie nam kolejne 30% mieszkańców, co oznacza, że będzie nas mniej o 361 tysięcy osób. Rocznie znika więc jedna gmina, a w najbliższych trzydziestu latach utracimy dwa ośrodki miejskie wielkości Kielc.

Demografii nie da się zmienić z dnia na dzień, a nawet z roku na rok. Ale jeżeli nie będziemy pracować nad jej poprawą to przyszłość jawi się w czarnych barwach. Nie pomoże nam także zwiększona obecność emigrantów, tylko konkretny, rozłożony na najbliższe lata program rozwoju regionu ukierunkowany na zmianę niekorzystnych trendów demograficznych.

Co można zrobić, gdy młodzi uważają, że wychowanie dzieci ogranicza ich rozwój? Kluczowy polityk wskazał, że niski współczynnik dzietności w Polsce może mieć swoje źródło w zachowaniu młodych kobiet, które zbyt często „dają w szyję” zamiast rodzić dzieci. Te wszystkie koszmarne wypowiedzi oraz polityczne i światopoglądowe zamieszanie wokół zaostrzenia ustawy aborcyjnej prowadzi do rezygnacji z ról rodzicielskich wśród znaczącej części społeczeństwa. Najmniejszy od zakończenia II wojny światowej przyrost naturalny to jasny sygnał, że ten problem winien być dla rządzących najważniejszy.

Czynnikami, które determinują decyzję o osiedlaniu się w danym miejscu, są przede wszystkim zróżnicowany rynek pracy oferujący atrakcyjne i dobrze płatne zatrudnienie. Ponadto edukacja gwarantująca nauczanie na świetnym poziomie oraz dostęp do wysokojakościowych usług publicznych.

Region świętokrzyski, choć nadrabia zaległości to wciąż jest w tyle wobec innych województw. Jeszcze dwadzieścia lat temu w regionie studiowało blisko 60 tysięcy studentów, dziś liczba ta nieco przekracza 20 tysięcy.

Kluczem do poprawy atrakcyjności województwa, jako przestrzeni do pracy i życia jest tworzenie nowych terenów inwestycyjnych oraz profesjonalna obsługa potencjalnych inwestorów. Cały region winien stać dużą Świętokrzyską Strefą Gospodarczą a współpraca między samorządami musi być naturalną koniecznością. Granice administracyjne gmin nie mogą być przeszkodą do rozwoju przedsiębiorczości. Wiele do zrobienia jest także w poprawie dostępności do tanich mieszkań komunalnych. Samorządy muszą równocześnie tworzyć warunki do tego, aby ludzie chcieli się osiedlać. Inwestycjom komercyjnym musi towarzyszyć budowa infrastruktury społecznej: żłobków, przedszkoli, szkół czy poprawa jakości środowiska naturalnego. Kopciuchy i smog nikogo nie zachęcą do zamieszkania w regionie.

Autor: Jacek Kowalczyk

Były wieloletni dyrektor od kultury, turystyki i promocji Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Były prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Dzisiaj szef Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W najbliższych wyborach samorządowych startuje do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z listy Trzeciej Drogi (Kielce i powiat kielecki).

Zobacz także:

Spojrzenia