Spojrzenia: CPK Kielce-Obice

27 lipca, 2022, autor: Marek Malarz

Kiedy w czerwcu br. usłyszałem o możliwości przeniesienia sztandarowej inwestycji polskiego rządu z Baranowa do podkieleckich Obic, wraz z zaproszeniem dla mojej skromnej osoby do współpracy przy tym projekcie, spojrzałem na swego rozmówcę z niedowierzaniem. Centralny Port Komunikacyjny, bo o nim mowa, w Obicach, tak blisko Kielc? „To niemożliwe” – pomyślałem. To oznaczałoby dla miasta „skok od razu w XXII wiek”. I nie tylko dla stolicy regionu, ale dla całego województwa świętokrzyskiego.

Wciąż pamiętałem o obśmianych, na wszystkie możliwe sposoby, planach byłego prezydenta miasta, Wojciecha Lubawskiego. Planach, które wówczas były nie do zrealizowania – Kielc, w pojedynkę, na te inwestycje nie było stać, a inwestorów na horyzoncie także nie było widać. Przede wszystkim jednak, inwestycja nie miała politycznego wsparcia.

Z upływem czasu, gdy poznawałem szczegóły projektu pt. „zmiana lokalizacji CPK” i argumenty „za”, które przedstawiał mój „warszawski” rozmówca, wątpliwości znikały. „To jest możliwe, warto podjąć wyzwanie” – zdecydowałem.

Zabraliśmy się do pracy. Dzisiaj mogę z satysfakcją poinformować, że pierwsze rozmowy na ten temat odbędą się już 30 sierpnia br. w Warszawie, w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorem debaty „Centralny Port Komunikacyjny – czas na zmianę lokalizacji? Czas na Kielce!” będzie miesięcznik „Forum Polskiej Gospodarki. Do debaty zostaną zaproszeni m.in. Marcin Horała – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Mikołaj Wild – prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego, Adrian Furgalski – wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Wojciech Lubawski – prezydent Kielc w latach 2002-2018. Wielce prawdopodobny jest też udział Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, w latach 2006-2007 prezesa Rady Ministrów, a w latach 2020-2022 wiceprezesa Rady Ministrów. Chęć udziału w debacie zgłosił już także Kamil Suchański, radny Rady Miasta Kielce, przewodniczący Rady Miasta Kielce w latach 2018-2021, prezes stowarzyszenia Bezpartyjny i Niezależny oraz Kamil Kamiński, prezes stowarzyszenia Mieszkańcy Kielc. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Budka, redaktor naczelny miesięcznika „Forum Polskiej Gospodarki”.

I na koniec. Tak sobie myślę, że tylko osoby o złych intencjach i źle życzące miastu miałyby wątpliwości i „cokolwiek naprzeciw”, by CPK znalazł swoje miejsce w Obicach. Pomyślcie jak to brzmi? Centralny Port Komunikacyjny Kielce – Obice. Dumnie na pewno.

Autor: Marek Malarz
Koordynuje w Kielcach projekt przeniesienia Centralnego Portu Komunikacyjnego z Baranowa spod Łodzi do Obic pod Kielcami. Menadżer, ale także dziennikarz. Ponad 20 lat temu przygodę rozpoczynał w „Gazecie Wyborczej. Następnie było „Słowo Ludu”, „AGB Metro”, „Życie” (to z kropką). Współpracował także z TVP i TV Świętokrzyska. Twórca „2 tygodnika kieleckiego. Właściciel Agencji Dziennikarsko-Reklamowej LiMaP. Zajmuje się organizacją szkoleń, doradza w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.