Samo Zdrowie: Komora hiperbaryczna w walce z COVID-19

10 lipca, 2020, autor: Agnieszka Rogalska

Komora hiperbaryczna, w której stosuje się tlen pod wysokim ciśnieniem, to skuteczna terapia wspomagająca w przypadku wielu schorzeń. Prawidłowo stosowana tlenoterapia hiperbaryczna, może także wspierać leczenie osób zakażonych. Wyjaśnia Paula Malarz, fizjoterapeuta ze Szpitala św. Aleksandra w Kielcach, w rozmowie z Agnieszką Rogalską.

W Internecie jest dostępny raport Światowej Komisji Zdrowia (WHO), dotyczący leczenia zapalenia płuc, które jest powodowane przez zakażenie wirusem SARS-Cov-2 oraz wywiady zespołów eksperckich.

Publikacje licznych raportów ujawniają, że tlenoterapia i metody jej stosowania są ciągle ulepszane – od prostych cewników do nosa, przez wentylację nieinwazyjną, dochodząc aż do inwazyjnej wentylacji medycznej czy ECMO (jest to zabieg pozaustrojowego natlenowania krwi). Włączana jest w to także tlenoterapia w komorach hiperbarycznych i to właśnie tej terapii przyznaje się coraz większą wagę.

Badania, które powstają i dotyczą tego tematu, dowodzą, że podawanie tlenu tradycyjnymi metodami najprawdopodobniej niewystarczająco zaspokoi zapotrzebowanie organizmu, który jest chory. 

Tkanki płucne, które są uszkodzone przez zakażenie, nie dostarczają w ten sposób odpowiedniej ilości tlenu do krwi. Do uzyskania pełnego przyswojenia, należy podawać skoncentrowaną ilość przy warunkach wyższego ciśnienia – tutaj do gry wchodzą komory hiperbaryczne z zakresami od ciśnień niskich do medycznych (od 1,3 ATA do 3,0 ATA). Sprawia to, że tlen dostarczany do organizmu jest wchłaniany w znacznie większych ilościach, biorąc nawet pod uwagę stan zniszczonego układu oddechowego. Chorzy, którzy mają niedotlenienie tkanek ogólnoustrojowych, cierpią na problemy z wątrobą i mięśniami sercowymi. W tym przypadku jest szczególnie istotne dostarczanie odpowiedniej ilości życiodajnego tlenu, sposobem, który jest najbardziej wydajny. mHBOT i HBOT korzystają z praw fizyki i mechaniki gazów, związanych z ciśnieniem oraz powiązanych z tym reakcjami organizmu.

Jak podaje Changijang General Hospital of Oxygen Shipping, jest kilka istotnych zalet tlenoterapii hiperbarycznej w stosunku do zwykłego oddychania świeżym powietrzem.

Przede wszystkim zwiększona wydajność przyswajania tlenu, powodowana przez zwiększone przenikanie cząsteczek gazów w tkankach płucnych. Ilość tlenu, która rozpuszcza się we krwi, jest dużo większa, niż całkowita zdolność transportu hemoglobiny. Tutaj tlen jest dostarczany do osocza i do płynu mózgowo-rdzeniowego. Dalej… ukrócenie niedoboru tlenowego organizmu. W serii krótkich zabiegów poprawia metabolizm, nawet tych najbardziej niedotlenionych części organizmu. Ponadto wiele badań potwierdziło wpływ hiperbarii tlenowej na komórki odpornościowe.

A podsumowując zebrane informacje z badań i raportów…

Hiperbaria nie jest samoczynnym środkiem leczniczym choroby COVID-19 (powodowanej przez wirusa SARS-Cov-2). Jest za to skuteczną metodą wspomagającą niwelowanie skutków ubocznych niedotleniania organizmu. Prawidłowo stosowana tlenoterapia hiperbaryczna może wspierać leczenie osób zakażonych. Od lat z powodzeniem jest stosowana jako dodatkowa suplementacja tlenowa organizmu, współgrająca z innymi metodami dotleniania.

PAULA MALARZ – fizjoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pracuje w Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra przy ul. Kościuszki.

CENTRUM TERAPII Sp. z o.o.

ul. Kazimierza Kaznowskiego 5 lok. U10
25-636 Kielce

tel. +48 604 099 153, 41 336 95 99
e-mail: kontakt@limap.pl
www.centrumterapii.net