O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 31 maja 2024 roku

31 maja, 2024, autor: oprac.red.

Kielce mają nowego sekretarza, Zagnańską w sobotę i w niedzielę omijaj, kto odejdzie z Korony?, srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”, Jacek Kowalczyk apeluje, a „7 w Kielcach” mają patronat Prezydent Kielc. Nasze podsumowanie dla Was – 31 maja 2024 r.

Kielce mają sekretarza
tomasz-porębski
Tomasz Porębski – nowy Sekretarz Miasta Kielce.
Fot. tomaszporebski.pl

Zgodnie z przewidywaniami nowym Sekretarzem Miasta Kielce został Tomasz Porębski został. Zastąpi Szczepana Skorupskiego. Pracę rozpocznie w ciągu najbliższych tygodni. Porębski wygrał ogłoszony w maju br. konkurs do którego zgłosiło się pięciu kandydatów.

Nowy sekretarz jest absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2019 roku był rzecznikiem Urzędu Miasta Kielce. Później opuścił nasze miasto i został Dyrektorem Biura Prezydenta Starachowic Marka Materka. Od 1 września 2023 roku pełnił funkcję Sekretarza Miasta Starachowice.

Zagnańską omijaj

W najbliższą niedzielę w Kielcach odbędą się zawody Pucharu Europy w Triathlonie. Czekają na więc ograniczenia i utrudnienia. Na dwa dni (w sobotę 1 i w niedzielę 2 czerwca) drogowcy wyłączą z ruchu fragment jezdni ul. Zagnańskiej, w stronę Zagnańska.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Czas decyzji, czyli kto odejdzie z Korony?

Po tym jak beznadziejny Lech Poznań dał Koronie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie przyszedł czas na kadrowe zmiany, także wśród piłkarzy. Kto w Kielcach zostanie, kto odejdzie? Nadchodzi czas zmian i decyzji.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Srebrni juniorzy KS VIVE Kielce zostaną „na lodzie”?
awans-do-I-ligi
KS VIVE Kielce Junior – 2023/2024.
Fot. Marek Malarz

„Junior zrobił swoje junior może odejść” ? Wszystko na to wskazuje. Wciąż bowiem nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy zespół, który wywalczył sportowy awans zostanie zgłoszony do rozgrywek I ligi piłkarzy ręcznych. Zarząd Stowarzyszenia KS VIVE  Kielce wciąż milczy. A czas nagli. Zostało kilka dni.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Nikogo w Kielcach to nie obchodzi. Więcej napisaliśmy tutaj: „Dla młodych w Kielcach nie ma miejsca”.

Przeczytaj koniecznie:
Potrzeba szybkich działań
rowery
Jacek Kowalczyk.
Fot. FB/Jacek Kowalczyk

Wciąż mamy jeden z najbardziej rozpoznawalnych klubów sportowych w Europie. Potrzeba szybkich działań, by pozostał najsilniejszą sportową marką. Koniecznie z mocnym zapleczem szkolącym zdolną młodzież, bo dzisiaj, niestety, tak nie jest.

„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc
7-w-Kielcach
Turniej już na stałe wpisał się w kalendarz dużych polskich imprez dla młodzieży.
Fot. archiwum

III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku młodych osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi