O tym się mówi: Nie przegap, czyli wydarzyło się w Kielcach – 17 maja 2024 roku

17 maja, 2024, autor: oprac.red.

Bartłomiej Zapała, czyli drugi wiceprezydent Kielc, złoty medal Mistrzostw Polski nie dla Kielc, antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach, a ulicę Seminaryjską od jutra omijaj. Nasze podsumowanie dla Was – 17 maja 2024 r.

Drugi wiceprezydent powołany
Bartłomiej-Zapała
Dr Bartłomiej Zapała został drugim wiceprezydentem Kielc.
Fot. kielce.eu

Zgodnie z przewidywaniami drugim wiceprezydentem Kielc został Bartłomiej Zapała. Obszary, jakie przejmie już od najbliższego poniedziałku to edukacja i oświata, polityka społeczna. Zapała będzie też nadzorował kwestie związane z promocją, kulturą, turystyką. Ponadto wszelkie kwestie społeczne, w tym politykę senioralną.

Dr Bartłomiej Zapała jest specjalistą w obszarze nauk politycznych, integracji europejskiej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Od 2000 do 2018 roku był dziennikarzem Polskiego Radia Kielce. Współpracował także z kieleckim oddziałem Telewizji Polskiej. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i I Liceum im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Złoto Mistrzostw Polski nie dla Kielc

Juniorzy młodsi KS VIVE nie poszli w ślady swoich starszych kolegów. W finale Mistrzostw Polski  nie zagrają. Dzisiaj przegrali z Gwardią I Opole. Jutro powalczą o brązowy medal z zespołem gospodarzy turnieju – MLKS Czarni Olecko, który przegrał drugi półfinałowy mecz z Port Service Wybrzeże Gdańsk 35:36.

Więcej napisaliśmy tutaj.

Harmonogram

Sobota, 18 maja 2024 r.

Godz. 13 – mecz o brązowy medal – transmisja dostępna tutaj.

Godz. 15 – mecz o złoty medal – transmisja tutaj.

Zmagania najlepszych czterech drużyn w Polsce będzie można obejrzeć dzięki TVCOM.pl, który poprowadzi darmowe transmisje na żywo na oficjalnym kanale Handball Polska w serwisie YouTube. Obraz na żywo będzie pokazywany z dwóch kamer, do tego system powtórek, towarzystwo komentatora oraz wywiady z trenerami i zawodnikami.

Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
tabletka-dzień-po
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 .
Fot. archiwum

Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.

Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.

Należy pamiętać, że istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.

Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.

Ulicę Seminaryjską omijaj
remont-seminaryjskiej
Remont rozpocznie się w sobotę, 18 maja ok. godz. 23:30.
Fot. kielce.eu

Kierowców i pieszych czekają kolejne utrudnienia w centrum Kielc. Już w sobotę, 18 maja rozpocznie się remont ulicy Seminaryjskiej. Tego dnia, około godziny 23:30 wykonawca – firma Strabag, planuje wprowadzić pierwszy etap zmian w organizacji ruchu na ulicy Seminaryjskiej w Kielcach. Oto one:

  • Ulicą Seminaryjską, od skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Ogrodową („Krakowska Rogatka”) do skrzyżowania z ulicą Tarnowską będziemy mogli pojechać tylko w jednym kierunku.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej, Jana Pawła II i Ogrodowej („Krakowska Rogatka”) nie będzie sygnalizacji świetlnej. Pojawi się natomiast tymczasowe rondo.
  • Ulica Żeromskiego, na odcinku od ulicy Seminaryjskiej do skrzyżowania z ulicą Wróblewskiego, będzie zamknięta.
  • Na skrzyżowaniu ulic Seminaryjskiej z ulicą Wesołą nie będzie przejścia dla pieszych po stronie zachodniej. Piesi będą mogli korzystać z przejścia po stronie wschodniej.
  • Na północnej jezdni ulicy Bohaterów Warszawy, przy skrzyżowaniu z ulicą Tarnowską, znajdzie się tymczasowy przystanek komunikacji miejskiej.
  • Objazd ulicy Seminaryskiej będzie przebiegał ulicami: Tarnowską – Wojska Polskiego – Miodowicza – Jana Pawła II.
  • Do ulic Wróblewskiego i Głowackiego dojedziemy ulicami Tarnowską – Zagórską – Żeromskiego.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do odwołania.

Remont ulicy Seminaryjskiej jest częścią Projektu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc”, który zakłada przebudowę 13 ulic: Paderewskiego, Solnej, Kaczmarka, Żeromskiego, Głowackiego, Śniadeckich, Seminaryjskiej, Nowy Świat, Silnicznej, Panoramicznej, Złotej, Równej i Al. IX Wieków Kielc, tworzących istotny układ komunikacyjny w śródmieściu Kielc.
Przypomnijmy. Na realizację projektu miasto Kielce pozyskało środki z Rządowego Programu Polski ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całkowita wartość inwestycji – 70,5 miliona złotych, a dofinansowanie wyniesie 61,7 miliona złotych.  

Zobacz także:

W świecie sportu

Zobacz też koniecznie:

O tym się mówi